Zamknij komunikaty

Stacja uzdatniania wody jak nowa

W Grodzisku kończy się rozruch technologiczny zmodernizowanej stacji uzdatniania wody, polegający na płukaniu i chlorowaniu. Inwestycja kosztowała 1 milion 360 tysięcy złotych i należy do większych, zakończonych w tym roku. Stacja powstała w miejscu starej hydroforni, służącej mieszkańcom przez około 30 lat. Woda z ujęcia w Grodzisku jest tańsza od łódzkiej, która była tłoczona dla tej części gminy w czasie modernizacji hydroforni. 

Stary budynek trzeba było całkowicie rozebrać ze względu m.in. na zmurszałe mury. Poza tym nowe wyposażenie wymusiło zwiększenie kubatury głównego budynku z 220 do 590 metrów sześciennych. Obudowy obu studni głębinowych zostały zmienione na stalowe o dwumetrowej średnicy. Woda ze studni jest pompowana do układu napowietrzającego i przechodzi przez filtry, skąd trafia do dwóch zbiorników retencyjnych o pojemności 75 metrów sześciennych każdy.
     Wodę tu zmagazynowaną będzie się zasilać sieć wodociągową w razie niedoborów w razie suszy takiej jak tegoroczna albo w przypadku awarii. Uzupełnianie zbiorników następuje w nocy, kiedy spada zapotrzebowanie na wodę w sieci.
     Gmina wystąpiła do zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o pożyczkę na sfinansowanie modernizacji, na którą wyłożyła pieniądze. Istnieje możliwość umorzenia spłaty 40, a nawet 50 procent kwoty dofinansowania. (włok)
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=